Julius Satinský (filmový MUDr. Albert Horák) říká ve veselohře století Pavlu Novému, druhému z povedené trojice tatínků: „ ... a taky kup kulatý sušenky. Večer budu dávat medaile ... tomu, koho celý den neuvidím !“ Tak nějak dostaly jméno kulaté sušenky

ALBERTKY.

Pro toho, kdo to ještě neví, tak „Albertkami“ nazýváme také nesoutěžní projekce amatérských filmů, které se konají vždy v lichých létech mezi Videofestivaly. První byly v kině Evald na Národní třídě, druhé pak ve Státním archivu v Chodově, třetí v Museu Policie ČR na Karlově a čtvrté 31.března 2007 na slavném Vyšehradě pod názvem :

„To všechno ne-odnes´ čas !“

Přes padesát nadšených diváků z oddílů Ráčků z Rakovníka, Sumečků z Poděbrad, Klubáků, Hastrmánků a Světáků či Bocmanů z Prahy a jejich rodičů pak v krásném komorním sále Starého purkrabství tleskalo nejen snímkům, ale též sponzorům a mecenášům: Vlastičce Kudrnové, Jóžinovi Jiráskovi i MUDr. Dedkovi. Poděkování se dostalo také těm, kteří do snímků věnovali písničky: Josefu Zochovi a Hradnímu Duu a dále správě Národní kulturní památky Vyšehrad, která sál zapůjčila.

Pod taktovkou AlBerta a Ilonky pak bylo promítnuto osm snímků, z toho tři premiérové: videoklip „Svatošské skály 1997“, dvoudílný dokument „Kurz bocmanů 2001“ a konečně i „Rybí trh 2000 – 2006“, který udělal průřez vodáckými tábory HANDICAP LYCEA Praha o.s. a Domova Ráček o.p.s. pojmenovanými podle různých druhů ryb. Ani jeden rok z posledního desetiletí však nebyl zapomenut a tak se reprizovaly úspěšné snímky „Šmoulí branný den 1998“, „Otevření Domova Ráček 1999“ a téměř neznámá reportáž magazínu KLÍČ České televize o prvním Videofestivalu v roce 2000.

Díky kamerám amatérů skutečně „to všechno ne-odnes´ čas“! Jsme rádi, že snímky žijí, že se promítají a nezůstávají v kabinetu jako mumie. To je také jeden z cílů projektu Videofestivalu® „S vámi nás baví svět“, který bude mít příští rok jubilejní páté bienále v Tylově divadle v Rakovníku 1.máje 2008.

Dvě hodiny promítání (dodejme že s projekčním zařízením, zakoupeným z grantů České rady humanitárních organizací) uběhly jako voda; po občerstvení v bufetu se většina diváků vydala na prohlídku Vyšehradem a s výkladem AlBerta poznávali Prahu z hradeb a poklonili se i památce českých velikánů na Slavíně, jejichž dílo také čas neodnesl.